Budowa farmy fotowoltaicznej. Od czego zacząć?Z roku na rok rośnie liczba farm fotowoltaicznych w naszym kraju. To jedna z bardziej opłacalnych inwestycji w Odnawialne Źródła Energii, ponieważ koszty jej wykonania stosunkowo szybko się zwracają. Budowa farmy solarnej PV może wiązać się ze zdobyciem określonych pozwoleń, dlatego przed rozpoczęciem budowy warto dowiedzieć się, jakie procedury należy przejść i od czego właściwie zacząć proces montażu.

Przed budową farmy fotowoltaicznej 

Pierwszym etapem budowy farmy fotowoltaicznej jest ustalenie odpowiedniej lokalizacji przedsięwzięcia. Działka winna mieć podłączenie do sieci oraz możliwość instalacji konstrukcji wbijanej do ziemi.  Przed rozpoczęciem budowy farmy fotowoltaicznej,  należy zgłosić się do starostwa powiatowego. Następnie należy ustalić projekt koncepcyjny. Ma on szczególne znaczenie, ponieważ zawiera ściśle określone specyfikacje dotyczące elektrowni fotowoltaicznej. W jego skład wchodzą m.in. wizualizacje budowy, opis i wstępny kosztorys inwestycji. Kolejnym etapem jest określenie warunków przyłączenia do sieci oraz uzyskanie koncesji. W przypadku możliwości podłączenia działki do sieci konieczna jest wpłata zaliczki wynosząca 30 zł. Wszelkie warunki przyłączenia ustala dystrybutor. Jeżeli chodzi o koncesję, to jest ona wydawana przez Urząd Regulacji Energetycznej po przyniesieniu wszystkich wymaganych dokumentów i wniesieniu wniosku. 

Budowa farmy fotowoltaicznej

Po spełnieniu wyżej wymienionych wymagań można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest  budowa farmy fotowoltaicznej. Należy przy tym pamiętać, by każdy element budowy był odpowiednio rozłożony w czasie. Na początku powinno się wykonać fundamenty, następnie przeprowadzić montaż stołu, paneli i inwerterów. Ostatnim etapem jest instalacja i podłączenie stacji.  Na rynku jest wiele firm specjalizujących się w montażu instalacji fotowoltaicznych, dlatego warto korzystać z usług odpowiednich fachowców.

 


Wróć do bloga