Elektrownie słoneczne w Polsce i na świecieElektrownie słoneczne to doskonałe, alternatywne źródła energii. Są nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne; koszt ich budowy zwraca się bardzo szybko, a pozyskiwana energia praktycznie nic nie kosztuje. W Polsce coraz bardziej popularne, na Zachodzie i w pozostałych częściach świata mają już swoją bogatą historię. Odkryj ją razem z nami!

Elektrownie słoneczne na starym kontynencie

W Europie stosunkowo najszybciej elektrownie słoneczne przyjęły się we Francji i w Hiszpanii. Przykładem może być farma słoneczna w Odeillo oraz hiszpańska Gemasolar, zlokalizowana nieopodal Sewilli i zajmująca rekordową powierzchnię 185 hektarów.  Generuje ona około 110 GWh energii rocznie, a jej moc wynosi 20 MW. Co ciekawe, wytwarza ona energię przez całą dobę. Prawdziwymi potęgami na starym kontynencie w zakresie budowy elektrowni słonecznych pozostają jednak Niemcy i Grecja. Udział Grecji w europejskim rynku solarów wynosi 13%, Niemiec aż 40%. To właśnie u naszych zachodnich sąsiadów otwarto największą w Europie elektrownię słoneczną o mocy aż 120 milionów kWh. Zaopatruje ona w energię elektryczną 36 tysięcy gospodarstw w Brandenburgii i w Berlinie.

Fotowoltaika podbija świat

Elektrownie słoneczne także dobrze przyjęły się w pozostałej części globu:

  • w Ameryce,
  • w Indiach,
  • w Chinach,
  • w Australii,
  • w Afryce.

Jedne z największych elektrowni USA znajdują się w Kalifornii oraz na terenie Arizony. Ta ostatnia produkuje energię słoneczną, będącą w stanie zaspokoić roczne potrzeby energetyczne 100 000 gospodarstw domowych. W Indiach natomiast słynna jest farma fotowoltaiczna, mieszcząca się na powierzchni 2 000 hektarów, będąca największą taką elektrownią na terenie Azji. W Australii znajduje się z kolei największa na świecie słoneczna elektrownia wyspowa, której celem jest dostarczanie energii w okresach największego zapotrzebowania.

Jak wygląda popularność elektrowni słonecznych w Polsce?

Oferowane przez naszą firmę elektrownie słoneczne stają się także coraz bardziej popularne w Polsce. Są chętnie kupowane zarówno na potrzeby domowych gospodarstw, firm, jak i instytucji publicznych. Przykładem może być elektrownia w Rudzie Śląskiej, należąca do wodociągów miejskich. Kolejne farmy słoneczne znajdują się w Słupsku, Gubinie i Wierzchosławicach. Ta ostatnia ma największą moc: 1 megawata. 100 kilowatową elektrownią słoneczną mogą pochwalić się Polkowice. Ciekawym rozwiązaniem jest elektrownia w Łodzi, zbudowana na potrzeby Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego.

Elektrownie słoneczne to zatem przyszłość polskiej i światowej energetyki, w którą niewątpliwe warto jest inwestować.


Wróć do bloga