Energia odnawialna - szanse i perspektywySystemy energetyczne na całym świecie przechodzą szybkie zmiany, które wpływają na wiele aspektów naszego życia. Kontynuacja i przyspieszenie tych zmian przyniesie ważne zmiany w sposobie, w jaki napędzamy nasze samochody, ogrzewamy domy i zasilamy przemysł w nadchodzących dziesięcioleciach. Artykuł przedstawia pokrótce perspektywy, co do ewolucji zapotrzebowania na energię.

Prognozy dla rozwoju energii odnawialnej

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) energia słoneczna może być odpowiedzialna za ponad jedną trzecią naszego zaopatrzenia w energię do roku 2060. Promienie słoneczne stanowią stałe, łatwe do gromadzenia źródło energii, więc nie powinno być zaskoczeniem doczekanie momentu, gdy energia słoneczna będzie liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Szokuje jednak to, że szczególnie konserwatywna IEA dokonała podobnej prognozy. Jeśli nawet oni przewidują ponad jedną trzecią, kto powiedziałby, że nie jest możliwe osiągniecie połowy, a nawet dwóch trzecich wkładu energii słonecznej do tego czasu?

Europa może przewodzić zmianom

Cały świat jest dziś naocznym świadkiem wielkich zmian wprowadzanych na celu zmiany sposobu pozyskiwania energii. Jednak Europa na najbliższe dziesięciolecia wyznaczyła sobie cele wyższe niż jakikolwiek inny kraj. W ramach obecnego programu Europejska Rada Energii Odnawialnej przewidziała całkowicie odnawialne dostawy energii dla mieszkańców Unii Europejskiej do roku 2050 (lub wcześniej) - między innymi przez systemy fotowoltaiczne. Projekt opiera się na kulminacji elementów, w tym zwiększonych inwestycji, tańszych materiałów i zwiększonego dostępu do odnawialnych źródeł energii dla typowego konsumenta.

Świat będzie zasilany w 100% energią odnawialną do 2050 r.

Lub 95%. Lub 80%. To zależy od tego, kogo zapytamy. Być może zapowiedzi te są zbyt optymistyczne, jednak głównie chodzi o to, że będziemy o wiele bliżej osiągnięcia pełnego zrównoważonego rozwoju niż teraz. I to jest coś, co warto świętować. Wszystkie te doniesienia o rozszerzonym udziale źródeł odnawialnych pokazuje, że stopniowo przesuwamy się w stronę bardziej świadomego znaczenia natury społeczeństwa. Jeżeli chcesz być częścią tej pozytywnej zmiany już teraz, skorzystaj z opcji montażu systemu fotowoltaicznego już dziś!


Wróć do bloga