Fakty i mity na temat fotowoltaikiMając na uwadze coraz korzystniejsze dla środowiska sposoby produkcji energii elektrycznej, dużą uwagę kieruje się na panele fotowoltaiczne, które uzyskują ją z energii słonecznej. Pojęcie urządzeń fotowoltaicznych nadal jednak pozostaje dosyć enigmatyczne, więc warto rozwiać niektóre wątpliwości z nimi związane i uwzględnić kilka faktów.

Panele fotowoltaiczne, a uzyskiwanie prądu

Przykłady pokazują, że zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednorodzinnego pozwala na zaspokojenie potrzeb związanych z elektrycznością dla przeciętnej rodziny. Oczywiście, panele muszą być w profesjonalny i prawidłowy sposób zaprojektowane. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że ich instalacja nie potrzebuje wzmocnienia dachu dodatkowym materiałem.

Pozwolenie na zainstalowanie paneli

Do zainstalowania paneli fotowoltaicznych nie potrzeba dodatkowych uprawnień. Jedynym odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, w której instalacja wiąże się z rażącymi zmianami w strukturze dachu.

Czy panele działają w zimie, nocy i pochmurne dni?

Panele fotowoltaiczne są uzależnione od energii słonecznej, więc ich działanie w nocy jest wykluczone. Istnieje jednak sposób, aby móc korzystać z niej i w tej sytuacji, a mianowicie za pomocą magazynowania prądu wygenerowanego w ciągu dnia za pomocą akumulatorów.  

Jeżeli chodzi o pochmurne dni, odpowiedź brzmi: tak. Do przemiany energii słonecznej w prąd elektryczny wystarczy jedynie rozproszone światło. Ta sama sytuacja dotyczy zimy. Ciekawostką jest fakt, że działają one nawet lepiej w niższych temperaturach, niż jakby mogło się to wydawać w słoneczne dni.

Sprzedawanie energii – jak to możliwe?

Prawdą jest, że podczas lata panele zbierają tyle energii elektrycznej, która spełnia zapotrzebowaniom użytkownika. Jej nadwyżkę można zmagazynować, by później odsprzedać. Polega to na stworzeniu przez ustawodawcę projektu instalacji polegającej na zintegrowaniu jej z siecią elektryczną. Według branżowego słownika jest to integracja On-Gird.

Emocje związane z technologią fotowoltaiczną wywołują sporo dyskusji. Na podstawie zebranych informacji można stwierdzić jednak, że prawidłowe zainstalowanie paneli słonecznych idzie w parze zarówno z aspektami pozytywnymi dla środowiska, jak i ekonomicznymi dla mieszkańców.


Wróć do bloga