Fotowoltaika, a ochrona środowiskaInstalacje fotowoltaiczne zaliczane są do grupy produktów z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE), które w przyszłości być może rozwiążą problem drastycznego zanieczyszczenia środowiska naturalnego, w tym przede wszystkim złej jakości powietrza w Polsce. Nie tylko eksperci i ekolodzy pokładają spore nadzieje w rozwoju fotowoltaiki, która sprzyja w efektywniejszej ochronie środowiska oraz stanowi też częściowe rozwiązanie problemu smogu. Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na zastosowanie paneli fotowoltaicznych, a powodem ich rosnącej popularności są nie tylko względy ekologiczne, ale również ekonomiczne.

Zasoby nieodnawialne na wyczerpaniu

Energia pozyskiwana z paliw kopalnych, które są powszechnie wykorzystywane, przyczynia się do drastycznego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Jednocześnie tradycyjne paliwa pochodzą z nieodnawialnych źródeł, których zasoby szybko maleją, a wręcz przewiduje się ich zupełne wyczerpanie w przyszłości. Do tego dodać należy bardzo wysoki wskaźnik emisji dwutlenku węgla, który ma bezpośredni wpływ na globalne ocieplenie.

Nowoczesne rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii to nie tylko alternatywny sposób na pozyskiwanie energii, ale wręcz konieczność, jeśli chcemy zatrzymać proces destrukcji naszej planety. Wykorzystując innowacyjne technologie, przyczyniamy się do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego. To rozsądny sposób na zastąpienie powszechnie stosowanych “brudnych” sposobów uzyskiwania energii, które coraz częściej okazują się znacznie mniej wydajne, kosztowniejsze, a przede wszystkim bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego, a więc również dla nas samych.

Fotowoltaika w służbie ekologii

Instalacje fotowoltaiczne działają wyłącznie w oparciu o odnawialne źródła energii, czyli promieniowanie słoneczne. Ogniwa fotowoltaiczne, które stanowią serce całej instalacji, zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. W ten sposób powstaje prąd stały, który przy pomocy inwertera przekształcany jest w prąd zmienny. W ten sposób można całkowicie bezpłatnie pozyskiwać prąd do zasilania urządzeń wykorzystywanych w domach. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na pokrycie znacznej części zapotrzebowania gospodarstw domowych na energię elektryczną. Co ważne, podczas produkcji prądu nie powstają żadne szkodliwe substancje, które mogłyby zagrażać środowisku naturalnemu, a energia pochodzi ze źródła całkowicie odnawialnego, czyli ze słońca.

 

 

 


Wróć do bloga