Jak dbać o panele fotowoltaiczne?Panele fotowoltaiczne na dachu to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, pozwalające uzyskać energię niezbędną do ogrzania domu i wody z naturalnego źródła, jakim jest  światło słoneczne. Praktycznie bezobsługowe, wymagają jednak zabiegów pielęgnacyjnych, inaczej ich moc spada nawet o 5%. Sprawdź, jakich.

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Na panelach fotowoltaicznych przede wszystkim osadza się kurz oraz inne zanieczyszczenia z powietrza. Często także brudy pozostawiane są przez ptactwo. Nie próbuj jednak używać do mycia paneli silnych detergentów ani myjki ciśnieniowej! Zastosowanie tych pierwszych może spowodować uszkodzenia na panelach, gdy detergent wejdzie w reakcję z materiałami, użytymi do budowy panelu. Używanie myjek ciśnieniowych z kolei może zniszczyć silikon, który uszczelnia szybę i ramę modułu. W efekcie wygenerowany zostać może prąd upływu. Do czyszczenia oferowanych przez naszą firmę wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych całkowicie wystarczy zatem woda z mydłem, delikatna gąbka i wąż ogrodowy. Szorstkie gąbki będą rysować szklaną powierzchnię paneli, dlatego wybieraj te jak najbardziej delikatne.  

Jaka jest najlepsza pora na czyszczenie paneli?

Aby panele fotowoltaiczne były wydajne, należy czyścić je raz, dwa razy do roku, najlepiej w okresie wiosennym, gdyż to właśnie zimą powstaje najwięcej osadów, również ze śniegu. Nigdy nie czyść nagrzanych paneli; z zabiegami pielęgnacyjnymi poczekaj do późnego popołudnia lub przeprowadź je wczesnym rankiem. Zimą z kolei warto regularnie pozbywać się zalegającej na panelach czapy śnieżnej. Jeśli instalacja jest zamontowana pod kątem 350 można poczekać aż śnieg sam stopnieje. Jeśli kąt nachylenia jest inny, panele możesz zamieść lub częściowo odsłonić. Wówczas panel zacznie mocniej działać, a przepłynięcie prądu spowoduje nagrzanie reszty instalacji fotowoltaicznej i w efekcie śnieg stopnieje sam.

Dbając o panele fotowoltaiczne nie zapomnij zatroszczyć się również o własne bezpieczeństwo. W tym celu, wychodząc na dach, stosuj odpowiednie zabezpieczenia i asekuracje. One ochronią cię przed groźnym w skutkach upadkiem z wysokości.


Wróć do bloga