Komponenty niezbędne do budowy farmy fotowoltaicznejOdnawialne źródła energii są coraz popularniejsze w Polsce. Jest to spowodowane tym, że takie rozwiązanie się opłaca jako przyszłościowa inwestycja, ale także jest to wymuszone przez przepisy Unii Europejskiej. Do 2020 roku Polska powinna osiągnąć 20% udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu prądu. Wielu inwestorów decyduje się na budowanie farm słonecznych, które przynoszą im zyski. Aby zbudować taką farmę, należy spełnić kilka wymagań i zadbać o odpowiednie komponenty.

Co jest potrzebne do zbudowania farmy fotowoltaicznej?

Najważniejszym czynnikiem przy takiej inwestycji jest odpowiednia lokalizacja. Nasz kraj nie ma największego nasłonecznienia w Europie, dlatego należy wybrać takie miejsce, w którym natężenie promieni słonecznych jest w miarę możliwości wysokie. Jednostka promieniowania to W/m2, czyli wat na metr kwadratowy. Dobra elektrownia powinna maksymalnie wykorzystać dostępne promieniowanie. 

Kolejną ważną rzeczą są elementy konstrukcji. Najważniejszym, komponentem jest szkielet, który jest sercem całej instalacji. Ważne jest to, aby był wykonany z wytrzymałych materiałów. Panele fotowoltaiczne powinny produkować jak najwyższą ilość energii, dlatego ważne jest odpowiednie wykorzystanie materiałów. Cała konstrukcja powinna służyć przez około 25 lat, dlatego należy wybrać najlepszych wykonawców, którzy mają wiedzę i doświadczenie przy budowaniu takich konstrukcji. 

Przed budową farmy fotowoltaicznej należy przeprowadzić skrupulatne obliczenia, a także wybrać najlepsze materiały. Warto skorzystać z usług firm, które mają doświadczenie w budowaniu podobnych instalacji, ponieważ każdy problem z odbiorem, czy eksploatacją będzie się odbijał przez 25 lat na zyskach z elektrowni.


Wróć do bloga