Lokalizacja farmy fotowoltaicznej. Jak wybrać dobre miejsce?Wybór właściwej lokalizacji farmy fotowoltaicznej jest kluczowy dla jej sprawnego działania. Im bowiem miejsce bardziej nasłonecznione, tym więcej energii wyprodukują panele fotowoltaiczne. Więcej informacji o tym, jakie miejsce będzie dla nich najlepsze i jak przebiega montaż instalacji, znajdziesz w naszym wpisie.

Co będzie lepsze dla instalacji farmy fotowoltaicznej; dach czy grunt?

Zasadniczo farmę fotowoltaiczną można zlokalizować:

  • na dachu,
  • na gruncie.

Decydując się na jej instalację na gruncie należy pamiętać, że powierzchnia powinna być płaska i dobrze nasłoneczniona. Panele nie mogą być zacienione przez wysokie drzewa, kominy lub inne budynki; najlepiej wybierać odsłonięte, południowe stoki. Z jednej strony taki wybór daje większą dowolność lokalizacji, z drugiej należy pamiętać, że część działki zostanie wyłączona z użytkowania. Równie dobrym rozwiązaniem jest instalacja farmy fotowoltaicznej na dachu, przy czym pamiętaj, że dach musi mieć kąt nachylenia między 25 a 50 stopni. Dużo lepsze od płaskich dachów będą dachy skośne, nachylone w południowym kierunku. Powinny być całkowicie odsłonięte. Co więcej, przed instalacją farmy fotowoltaicznej na dachu należy ocenić jego wytrzymałość, na którą składać się będą wytrzymałość konstrukcji oraz poszycia. Pamiętaj, że jeden moduł fotowoltaiczny waży około 20 kg.

Jakie są pozostałe etapy instalacji farmy fotowoltaicznej?

Wybór odpowiedniego miejsca pod instalację to pierwszy etap montażu farmy fotowoltaicznej. Kolejnym jest dobór pozostałych komponentów, czyli paneli oraz falownika fotowoltaicznego, którego zadaniem jest zmiana napięcia stałego na przemienne. To także moment, w którym należy pomyśleć o zabezpieczeniach, które ochronią przed zbyt dużymi wartościami prądów, występujących podczas zwarć i wzrostów napięcia. Po przygotowaniu elementów instalacji można przystąpić do montażu właściwego. Nasi fachowcy rozmieszczą stelaże pod moduły, przygotują kable i poprowadzą połączenia pola modułów do rozdzielnicy oraz falownika. Zamontują oni także falownik fotowoltaiczny na odpowiedniej konstrukcji. Na końcu konfiguruje się falownik i sieć.


Wróć do bloga