Wydajność elektrowni fotowoltaicznych. Dlaczego to się opłaca?Elektrownia fotowoltaiczna jest w pełni ekologiczna i ekonomiczna. Pozwala wytworzyć energię niezbędną do ogrzania domu i wody, czerpiąc z naturalnego źródła, czyli słońca. To bardzo opłacalne rozwiązanie, którego koszt budowy zwraca się w krótkim czasie. Sprawdź w naszym wpisie, jaką moc wytwarza elektrownia fotowoltaiczna i jak zwiększyć jej wydajność.

Ile mocy wytwarza elektrownia fotowoltaiczna?

To, ile kilowatogodzin wytwarza w ciągu roku dana elektrownia zależy od jej mocy. Wydajność systemu mierzy się mnożąc moc instalacji razy 1 000. I tak instalacja o mocy 3 kW rocznie wytworzy około 3 000 kWh, instalacja o mocy 10 kW 10 000 kWh. Aby dostosować elektrownię do potrzeb użytkowników, należy odczytać roczny pobór mocy w danym gospodarstwie domowym z rachunku od zakładu energetycznego. Wtedy będzie wiadomo, jakiej mocy elektrowni potrzeba, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię. Wydajność, a tym samym opłacalność oferowanego przez nas systemu elektrowni fotowoltaicznej, zależy jednak także od kilku innych czynników.

Jak zwiększyć wydajność swojej elektrowni?

Bardzo ważne jest umiejscowienie paneli fotowoltaicznych w odpowiednim miejscu i pod odpowiednim kątem. Powierzchnia, na której się one znajdą, niezależnie czy będzie to na dachu, czy na gruncie działki, musi być jak najbardziej nasłoneczniona i wyeksponowana na działanie promieni UV. Nie może być zacieniona drzewami ani innymi obiektami. Najlepsze będą stoki południowe. W polskim klimacie słońce operuje najmocniej między majem a wrześniem, dlatego dobrze jest pomyśleć o specjalnych akumulatorach, w których gromadzić się będą nadwyżki energii na miesiące mniej słoneczne. Wydajność instalacji zmniejszają zalegające na niej zanieczyszczenia, kurz i śnieg. Dlatego panele warto regularnie czyścić wodą z mydłem, przecierając je delikatną gąbką. Aby panele fotowoltaiczne spełniały swoje zadanie także w zimie, kiedy w pogodne dni promienie słoneczne również operują, usuwaj z nich zwały śniegu. Elektrownia fotowoltaiczna jest zatem wydajnym i niezwykle opłacalnym sposobem pozyskiwania niezbędnej energii.


Wróć do bloga