Zalety korzystania z fotowoltaikiInstalacje fotowoltaiczne są coraz częściej montowane zarówno przy domach jednorodzinnych, jak i gospodarstwach rolnych oraz przedsiębiorstwach. Jeśli ty też zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, koniecznie powinieneś przeczytać nasz artykuł, w którym prezentujemy najważniejsze zalety korzystania z fotowoltaiki.

5 głównych korzyści płynących z zastosowania fotowoltaiki

  1. Ekologia. To jedna z podstawowych zalet paneli fotowoltaicznych. Działają one za sprawą energii słonecznej, która jest całkowicie odnawialna i zrównoważona. Nie może jej zabraknąć jak to dzieje się w przypadku paliw kopalnych. Energia słoneczna jest też w stanie zaspokoić potrzeby wszystkich użytkowników, bez narażania na ewentualne braki przyszłych pokoleń. Panele nie emitują żadnych zanieczyszczeń i można je poddać recyklingowi. Proces produkcji energii ze słońca nie wykazuje żadnego szkodliwego wpływu na środowisko naturalne.
  2. Oszczędność. Chociaż panele fotowoltaiczne często uważane są za bardzo drogie, w praktyce cała inwestycja zwraca się w przeciągu kilku pierwszych lat. A warto przy tym pamiętać, że wytwarzają one całkowicie darmowy prąd ze słońca. Największe koszty związane są z instalacją systemu fotowoltaicznego, jednak późniejsze jego użytkowanie nie jest obarczone dodatkowymi kosztami. Dodatkowo można skorzystać z różnych form wsparcia, np. dotacji. Warto też pamiętać o tym, że posiadacze fotowoltaiki są niezależni od wszelkich podwyżek cen prądu, co również stanowi niewątpliwą zaletę. Panele fotowoltaiczne podnoszą również wartość nieruchomości.
  3. Bezobsługowe działanie. Użytkownicy w żaden sposób nie muszą, a nawet nie powinni ingerować w działanie instalacji fotowoltaicznej. Tak naprawdę cała praca przy niej kończy się na etapie montażu. Później funkcjonuje ona całkowicie bezobsługowo. Jedynie w przypadku instalacji umiejscowionych bezpośrednio na gruncie należy dbać o to, aby rosnąca trawa nie zasłaniała paneli. Instalacja jest całkowicie odporna na różne warunki atmosferyczne, więc nie trzeba się martwić o ewentualne szkody nawet w przypadku gradu.
  4. Szerokie możliwości zastosowania. Instalacje fotowoltaiczne mogą być montowane praktycznie w każdych warunkach. Podstawowym wymogiem jest oczywiście bezpośredni dostęp do promieniowania słonecznego. Najczęściej moduły montowane są na dachach (w tym nie tylko płaskich, ale i skośnych), ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ustawić je również na gruncie czy elewacji budynku.
  5. Uniwersalne rozwiązanie. Fotowoltaika to uniwersalne rozwiązanie, które może być dostosowane do potrzeb różnych użytkowników. Wielkość instalacji zawsze dobierana jest adekwatnie do przewidywanego zapotrzebowania na energię w konkretnym przypadku. Może być przystosowana zarówno do niewielkiego gospodarstwa domowego, przedsiębiorstwa, jak i rozbudowanego zakładu produkcyjnego.

 


Wróć do bloga