Znaczenie fotowoltaiki w przemyśle energetycznymPojawienie się pierwszych modułów fotowoltaicznych w 1954 r. zrewolucjonizowało przemysł energetyczny, chociaż w tamtym czasie jeszcze nie wszyscy byli przekonani do tego wynalazku. Pierwsze panele miały bowiem wydajność na poziomie około 4%, a koszty ich produkcji były ogromne. Dopiero gdy pomysłem zainteresowało się NASA, moduły zaczęto dopracowywać, a w latach 70. XX wieku zaczęły robić zawrotną karierę, która trwa do dziś.

Tania energia

Modułami fotowoltaicznymi na początku nie interesowało się zbyt wiele osób, głównie z powodu ich wygórowanej ceny. Większość z nich wątpiła, czy zakup drogiej instalacji kiedykolwiek im się zwróci. Z biegiem lat panele stawały się coraz tańsze i coraz bardziej dostępne, z kolei ceny energii pozyskiwanej tradycyjnymi metodami systematycznie szybowały w górę. Jednocześnie wydajność modułów znacząco rosła z roku na rok. Obecnie panelami interesuje się coraz więcej osób – zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Nawet przy obecnych cenach energii instalacja modułów zwraca się w ciągu kilku lub kilkunastu lat, a te, jak wiadomo, cały czas będą rosnąć. Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł chętnie wspierają rządy. W Polsce właściciel domu jednorodzinnego może liczyć nawet na 50% dofinansowania instalacji z programu „Mój Prąd” lub kilku innych.

Walory ekologiczne

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł rozwiązuje też problem emisji zanieczyszczeń, jakie generują inne metody. Energia słoneczna to energia „zielona”. Podczas jej produkcji do atmosfery nie dostają się miliardy ton CO2, a co za tym idzie, unikamy drastycznych zmian klimatycznych. Budując kopalnie i robiąc odwierty, niszczymy też okoliczną faunę i florę, powodując często nieodwracalne zmiany w krajobrazie. Ekolodzy od lat głośno mówią o tym, że energia przyszłości to energia ze źródeł odnawialnych – światowe złoża kiedyś wyczerpią się, do tego już teraz stoimy na krawędzi katastrofy ekologicznej. Chociaż udział „zielonej” energii w światowej produkcji energii elektrycznej na razie stanowi około 8%, w Unii Europejskiej planuje się 20% na przyszły rok. Obecnie około połowy instalacji pozyskujących „zieloną” energię to właśnie panele fotowoltaiczne. Pewne jest to, że znaczenie fotowoltaiki będzie cały czas rosło.


Wróć do bloga