Żywotność paneli fotowoltaicznych. Inwestycja na lata? Budowa farmy fotowoltaicznej to inwestycja, która może bardzo szybko się zwrócić. Dodając do tego fakt, że najstarszy na świecie panel ma 60 lat i dalej czynnie funkcjonuje, sprawia, że montaż paneli słonecznych może okazać się najlepszą decyzją w życiu. Jakie są największe zalety posiadania instalacji fotowoltaicznej? Jaka jest jej przeciętna żywotność?

Zalety paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne to inwestycja w niezawodność i skuteczność. Dzięki temu, że właściwie bezobsługowo można otrzymać energię elektryczną to bardzo wygodna, a przy tym ekologiczna inwestycja. Posiadając nowoczesne panele słoneczne, stajemy się niezależni energetycznie. Nawet w przypadku awarii zasilania wszystkie sprzęty będą pracowały nienagannie. To szczególnie istotne w przypadku dużych firm. Dodatkowym atutem instalacji fotowoltaicznej jest jej uniwersalność. Panele słoneczne można zamontować wszędzie. Dachy płaskie, skośne lub przestrzeń obok budynku – każde miejsce, do którego dociera odpowiednia ilość promieni słonecznych jest dobre.

Żywotność paneli fotowoltaicznych 

Dzięki temu, że panele słoneczne nie mogą być fizycznie uszkadzanie przez różne czynniki atmosferyczne, ich żywotność jest zadziwiająca. Producenci paneli fotowoltaicznych zwykle dają gwarancję na 25 lat, jednak ich sprawne działanie jest znacznie dłuższe. Wraz z wyższym zaawansowaniem technologicznym, żywotność paneli słonecznych stale wzrasta. Panele najnowszej generacji mogą bezawaryjnie funkcjonować przez dziesięciolecia, a koszty inwestycji prawdopodobnie zwrócą się już po 6 latach. Przez to, że wydajność paneli jest zachowywana przez długi czas, śmiało można stwierdzić, że to inwestycja na lata. Inwestując w fotowoltaikę, można otrzymać dofinansowanie, dlatego angażowanie się w ekologiczne rozwiązania z roku na rok staje się coraz bardziej opłacalne.
Wróć do bloga