Projektowanie instalacji fotowoltaicznych krok po krokuSystem fotowoltaiczny (PV) to system składający się z jednego lub więcej paneli słonecznych połączonych z falownikiem i innym sprzętem elektrycznym oraz mechanicznym, które wykorzystują energię słoneczną do generowania energii. Systemy fotowoltaiczne mogą się różnić wielkością - od małych systemów dachowych lub przenośnych po ogromne zakłady produkujące energię na skalę użytkową. Ich popularność stale rośnie, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda Projektowanie instalacji fotowoltaicznych krok po kroku.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

  •       Panele fotowoltaiczne – inaczej panele PV bądź baterie słoneczne

  •       Inwerter DC/ AC - konwertuje prąd otrzymywany z promieni słonecznych na prąd, który można następnie wykorzystać w domu lub elektrowni
  •       Okablowanie – m.in. konektory i złączki, które zapewniają łączność całej instalacji
  •       Zabezpieczenia – zabezpieczenia powodują automatyczne wyłączenie instalacji, kiedy wystąpi niesprawność w jakimkolwiek miejscu
  •       Licznika energii – dzięki licznikowi energii możemy zmierzyć ilość otrzymywanej w kWh energii
  •       Systemu mocowania paneli

 Jak projektuje się instalację fotowoltaiczną?

Pierwsze kroki przygotowawcze do zainstalowania fotowoltaiki powinny być podjęte jeszcze na długo przed samym montażem. Projektowanie instalacji fotowoltaicznej rozpoczyna się kiedy wybieramy działkę i rozpoczynamy budowę domu. Instalacja ma najlepsze warunki, jeżeli umieszczona jest na płaskim dachu bez okien dachowych i innych utrudnień. Następnym krokiem jest wybranie odpowiedniego pokrycia dachu np. dachówki ceramicznej bądź blachodachówki. Później konieczne jest zmierzenie odległości koniecznej do zamontowania paneli i wybór miejsca na montaż falownika. W tym przypadku, im bliżej samych paneli, tym lepiej. Ostatni krok dotyczy przygotowania instalacji elektrycznej.

Aby mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana w optymalny sposób, konieczna jest współpraca z profesjonalną firmą. Minimalna pomyłka może wiązać się z ogromnymi kosztami, dlatego od początku warto zadbać o najwyższą jakość.


Wróć do bloga